bullet next back Autor : Juraj a Alice Višný
Název : SPOMIENKY NA NASE POTULKY SVETOM (23)





CESTA OKOLO SVETA

Pred dvomi rokmi, niekedy o tomto case, dostal som z Kanady od pana Hurycha tvorcu PRILOZNIKA, velmi zaujimaveho “casopisu” na internete, uzasnu prilezitost uverejnovat Spomienky na nase potulky svetom.

Za tych vyse 35 rokov, ktore uz zijeme vo Svajciarsku, mali sme od zaciatku moznost vela cestovat a to po celom svete. Vzdy sme si mysleli aj s mojou manzelkou Alicou, ked sme spominali na rozne prihody z tychto ciest, ze by to bolo celkom pekne zdielat sa s nasimi dojmami a zazitkami aj s inymi ludmi ktorych to zaujima. Po jednej nasej dalsej zaujimavej ceste, sa nas spytal nas dobry priatel Milan Jablonsky z Kanady, ze preco neuverejnime niekde nase fotky, skusenosti a zazitky z takych zaujimavych ciest. Tato myslienka sa nam velmi zapacila a Milan vidiac nase nadsenie navrhol nam PRILOZNIK a dokonca hned nas aj skontaktoval s jeho vydavatelom Honzom Hurychom. Kratko nato nasledovala jedna velmi produktivna a prijemna spolupraca s Honzom, na ktoru budeme aj s Alicou vzdy radi spominat.

Myslime si, ze ked sme len niekolkym citatelom za tie dva roky pripravili par prijemnych chvil pri citani a pozerani nasich fotiek, tak sme toho vela dosiahli, lebo v prvom rade spracovavanie vsetkych pokracovani pripravilo nam, nasim “velkym detom” ako aj “malym vnucatam” a niekolkym priatelom a znamym ohromnu zabavu. Aj ked este nie je vsetko opisane a vsetky fotky z archivovane, aj tak je to pre nas a nasu rodinu velmi pekna pamiatka.

Ked si teraz spominame na tie dva roky prace, tak ma napada, ze sa nam dostali pri vybere do ruk fotky, diapositivy a negativy, ktore sme uz dlhe roky nemali v rukach. Na mnohych sme sa vyborne pobavili ci uz na vtedajsom obleceni, ucesoch, ale aj ze aki sme boli este “mladi a pekni” a vtedy sme aj trochu zosmutneli, ze ako ten cas neuveritelne rychlo presiel.

Naviac sme sa vsak zhrozili, ked sme videli, ze mnohe fotky, negativy a diaky, napriek dobremu skladovaniu, su zozltnute, alebo dokonca s cervenym stichom. Nakoniec zacne clovek aj hodnotit, ze ake su fotky, kde robil pri foteni chyby a co by urobil inac, keby mohol este raz zacat. My, ako urcite aj väcsina citatelov, sme amateri a na cestach nemame tolko casu ako profesionalny fotograf, ktory si pre urcite objekty a motivy zisti najprv najlepsie denne osvetlenie, rocnu dobu a samozrejme este pocka aj na idealne podmienky, nehovoriac o mnozstve zaberov z ktorych ma co vyberat. My amateri odfotime to co vidime, co sa nam paci, ale vzdy len za tych okolnosti, ktore mame k dispozicii. Napr. vidis krasnu fasadu kostola, ale cela je v tieni, dokonca v protisvetle a ty vies, ze sa sem uz nikdy nevratis – tak urobis to najlepsie co sa da. Inokedy sedis v lietadle na nespravnej strane, alebo nad kridlom a lietadlo pristava a ty si uz priputany a nesmies opustit sedadlo.

Raz sme leteli z Azie domov a z nejakeho dovodu musel letiet pilot nad Istambulom, dokonca pomerne nizko a za vynikajucej viditelnosti, mesto ako aj znamu Modru mesitu a Hagia Sophiu sme mali ako na dlani, este aj sediac na idealnom mieste za nedoskrabanym oknom, cize lepsie to uz ani nemohlo byt – len jedna malickost nesedela a to, ze ja som uz nemal ani jeden obrazok vo fotakoch – tomu sa hovori mat ozaj pech. Odvtedy mam so sebou vzdy jeden film ako zeleznu zasobu na spiatocnu cestu, lebo clovek nikdy nevie co sa moze este vsetko-mozne prihodit.

No, ale uz som si dost pokecal z prilezitosti posledneho pokracovania nasich Spomienok... v ktorom sme sa pokusili aspon cast miest, ktore doteraz neboli este spomenute, vam ukazat na nasich fotkach. Je to kaleidoskop fotiek z malej cesty okolo sveta (smerom na zapad) po vsetkych svetadieloch a konciac v Europe, ktora bola v nasich Spomienkach... trochu ukratena, mysliac si, ze mnohi citatelia po Europe cestuju a viacej ich zaujima “siry svet”.

Este raz sa chceme aj s Alicou podakovat Honzovi a Ate Hurychovym za tuto peknu prilezitost, ktoru nam poskytli a za ich vybornu spolupracu a trpezlivost.

Rad by som este na zaver spomenul, co asi malokto z citatelov vie, ze pan Hurych pracoval na priprave a vydavani PRILOZNIKA bez akejkolvek finacnej odmeny, doslova zadarmo, jedine z entuziazmu za co mu patri nas mimoriadny obdiv a vdaka!


SEVERNA AMERIKA:
Letecky pohlad na juzny cip Gronska, najväcsieho ostrova na svete / mesto Montreal v provincii Quebec, kde v priestoroch Svetovej vystavy 1967 bola v roku 1974 vystava “Clovek a jeho svet“ / Radnica a City hall v Toronte, hlavnom meste provincie Ontario / vyhliadkova platforma a vytah dole do pristavu pri Niagara Falls / Niagarske vodopady sa nachadzaju na rovnomennej rieke, 16 km pred jej vyustenim do jazera Ontario a rozdeluju sa na 300 metrov siroky a 51 m vysoky vodopad USA a na kanadsky v tvare podkovy, ktory je 760 metrov siroky a 50 m vysoky / vecer su vodopady nadherne osvetlene stale sa meniacimi farbami / nadherna a divoka priroda v Ausseble Chasm / jeden skalny utvar pripomina hlavu slona aj s chobotom / jazdna policia v Toronte / 46 metrov vysoka socha Slobody na ostrove Liberty pri vstupe do pristavu v New Yorku, bola symbolom pre mnohych vystahovalcov prichadzajucich volakedy na lodiach z Europy za lepsim zivotom / vychod slnka na Miami Beach na juhovychodnom pobrezi Floridy / na vychod od Floridy lezia nizke koralove ostrovy Bahamy s hlavnym mestom Nassau na ostrove New Providence, kde socha K. Kolumbusa pripomina jeho prve pristatie v Novej zemi, na nedalekom ostrove Watling v roku 1492 / stara pevnost na ostrove New Providence / jedna z mnohych nadhernych bielych plazi Bahamskych ostrovov


STREDNA AMERIKA:
Vo vychodnej casti ostrova Hispaniola v Karibskom mori lezi Dominikanska Republika / obranne hradby proti mnohym prepadom piratov a dominikanska zastava v hlavnom meste Santo Domingo / naivne maliarstvo je tu velmi popularne a na vysokej urovni / Altos de Chavon je velmi pekne mestecko postavene (1976 – 80) podla vzoru maleho stredovekeho talianskeho mestecka, co sa mimoriadne dobre podarilo / jedna z nadhernych plazi pri rybarskej dedinke Bayahibe, ktora je dnes zial uz plna hotelov / pripravy na karneval na karibskom ostrove Antigua / pozostatky kolonialnej architektury na ostrove Barbados v skupine Malych Antil v Karibskom mori / velmi pekna plaz na vychodnom pobrezi Barbadosu, ale so silnejsim prilivom Atlantickeho oceana / 50 km od hlavneho mesta Mexika (vo vyske okolo 2.200 metrov) lezi Teotihuacan so 65 metrov vysokou Slnecnou pyramidou / piesocna plaz pri kupelnom meste Acapulco / skalne pobrezie pri Acapulcu, kde skacu odvazni mladi muzi z 38 metrov vysokej skaly Quebrada do hlbky, kde ich ocakava len max. 6 metrov siroky pas divokeho priboja najväcsej siedmej vlny / typicky farebny mexicky cintorin / dokonca aj sladka pochutka “cukrova vata” musi byt pestre farebna / na severe rise Mayov v Uxmal lezi pyramida “Kuzelnika” 38 metrov vysoka, na ktorej su schody so sklonom 50° velmi strme a len malokto sa odvazi na nu vyliezt / v parku La Venta, v mexickom Tabasco, su uzasne modelovane, velmi zivo posobiace kolosalne hlavy vytesane z cadica, vo velkosti od 1.5 metra do 4.8 m, ktorych nasli doteraz 16 a pripisuju sa olmeckej kulture (1200 – 400 pred n.l.) / na severe Chiapas v Palenque, mesto Mayov v rozkvete medzi 600 az 900 n. l., ktore objavili az v roku 1746, su nadherne chramy a palace ako napr. Hlavny chram s 15 m vysokou vezou / Chram napisov, kde pod pyramidou v Palenque sa nasla neposkodena hrobka kniezata Mayov Pacala / novodoba socha kniezata Pacala / na poloostrove Yucatan lezi Tulum (jediny chram priamo pri mori) na vysokej skale priamo nad bielou plazou na karibskom pobrezi / pravdepodobne Mayovia zalozili okolo roku 450 n. l. kultovne miesto Chichen Itza, kde okrem inych stavieb je najposobivejsia “El Castillo” 9 stupnova a 30 metrov vysoka pyramida / vystup na pyramidu je pre mnohych jednoduchsi ako potom zostup, ked sa clovek musi pozerat do hlbky a mnohi sa doslova suchali od strachu po zadku zo stupna na stupen / celny pohlad na symetricku chramovu pyramidu “El Castillo” v Chichen Itza / posobive vecerne predstavenie “svetlo a ton”


JUZNA AMERIKA:
Lima, hlavne mesto Peru, so zaujimavymi krasne vyrezavanymi drevenymi balkonmi nielen na chramoch, ale aj na verejnych a obytnych budovach / arcibiskupsky palac v Lime / vianocny Betlehem v zivotnej velkosti vo verejnej budove / poulicny slepy muzikant v Lime / v Peru a Bolivii na nahornej plosine Altiplano vo vyskach cez 4.000 metrov ziju ludia v ozaj nezavidenia hodnych pomeroch – zena na obrazku perie satstvo v mlake pri zeleznicnych kolajniciach / jeden z najvyssich bodov zeleznicnej trate medzi Cuzco a Puno vo vyske 4.200 metrov / pohlad na Altiplano s horami cez 6.000 metrov / v pusti Nazca (450 km juzne od Limy) sa nachadzaju dodnes nevysvetlene obrovske kresby roznych figur, geometricke obrazce a linie vyskrabane az 20 cm hlboko do tvrdej skalnej puste, kde je povrch podstatne svetlejsi ako na povrchu, ale aj tak sa daju tieto obrazce dobre rozoznat az z velkej vysky (ich povod sa odhaduje od roku 100 pred n.l. az 700 n.l.) / pohlad na cast zatoceneho chvostu obrazca opice, ktora je 100 metrov siroka a 78 m od hlavy po chvost / letecke pohlady z maleho sportoveho lietadla na obraz vtaka, ktory je 135 metrov velky, vsetky obrazce su vytvorene jednou neprerusenou ciarou, ktora sa nikde nekrizuje / z maleho lietadielka sme mali pekne pohlady aj na rozne lichobezniky, ktore su cez 1 km dlhe a je ich 62, priamky su az niekolko kilometrov dlhe / Amazonka je svojimi 6.280 km najdlhsou riekou Juznej Ameriky / od Atlantiku az po mesto Iquitos v Peru (3.700 km) je Amazonka splavna pre namorne parniky do 1.000 ton / na navsteve u domorodcov, peruanskych Indianov kmena Jivaro a Yaguas / drevene domky nasej Dschungellodge boli postavane na vysokych drevenych stlpoch, lebo v obdobi dazdov stupne Amazonka az o 12 metrov / obrovske korene mamutich stromov v dazdivom pralese tzv. „zelenom pekle“ / pri kamennej zemeguli oznacujucej presnu polohu rovnika v Ecuadore (odtial aj meno tejto krajiny), my sedime jeden na severnej pologuli a druhy na juznej / Quito je hlavne mesto Ecuadoru, lezi vo vyske 2.850 metrov a historicke centrum je jedno z najzachovalejsich v latinskoamerickych mestach / kostol St. Francesco je jedna z najstarsich stavieb Juznej Ameriky / obrovska socha anjela ochranuje mesto Quito / cela rada cisticov topanok / uz male deti musia zarabat peniaze / nedokoncena katedrala v Quito


OCEANIA I.
Mikronesia (Drobnoostrovie) su retaze drobnych ostrovov koraloveho a sopecneho povodu v severozapadnej casti Ticheho oceanu na ploche 3.300 km2 / najlepsie spojenie v Mikronesii bolo s Air Mikronesia / lietadlo spolocnosti Air Nauru, ostrova velmi bohateho vdaka phosphatu / prve medzipristatie sme mali na Johnstonovom atolle, vylucne vojenskej zakladne USA, kde sa kedysi testovali okrem atomovej aj vodikova bomba a pod zemou sa vraj skladuje vsetko mozne a nemozne / odtial sme pokracovali do Majura na Marshallovych ostrovoch / jedna z peknych plazi na ostrove Majuro / ostrov Pohnpei (kedysi Ponape), kde domorodci vyuziju kazdu prilezitost na nejaku oslavu / tzv. „dom muzov“, kde sa stretavaju len muzi a prejednavaju vraj aj dolezite veci / zbytky japonskeho vojenskeho materialu este z 2. svetovej vojny, tank vyzera ako hracka pre deti / najväcsia pozoruhodnost Mikronesie lezi v jednej lagune, na vychod od Pohnpei na 80 umelych ostrovoch, su to zahadne kamenne stavby (z 13. – 15. stor.) postavene z bazaltovych blokov, ktore sem museli dopravit zo vzdialenych ostrovov / na fotkach je jedna cast, ktora sa vola Nan Madol a pri vysokej stene sme nevychadzali z udivu / prijemne ochladenie pod vodopadom Kepirohi na ostrove Pohnpei / pekne rucne prace domorodych ponapskych zien / v obrovskej lagune pri ostrove Truk mali Japonci v 2. svetovej vojne najväcsiu zakladnu mimo Japonska, ktorej velku cast znicili Americania ako odpoved na Pearl Harbour / sem tam trcia z mora (podla hlbky vody) casti vrakov a velky zbytok vraj nie je dodnes celkom zaregistrovany, potapaci z celeho sveta sa tu nahanaju najst nejaky este neobjaveny vrak, ktory potom vraj dostane meno objavitela / len vrchol stazna potopenej materskej japonskej lode trci z hladiny laguny a pri snorchlovani je vidiet v hlbke na palube dokonca lietadla / pekny a zaujimavy vianocny „stromcek“ z koralovych ulomkov (vecer slavnostne osvetleny) / pekne kupanie v krystalovo – tyrkysovej vode na ostrove Truk


OCEANIA II.
Sopecny ostrov Guam s hlavnym mestom Agana, je najväcsi a najjuznejsie leziaci ostrov Marianov v Zapadnom Pacifiku, je spravovany USA, co je aj skoro vsade vidiet s amerikanizovanym sposobom zivota a na peknych plazach su velke moderne hoteli – tu konci zial romantika tzv. „juzneho mora“ / ostrov Yap a Map (patria ku Karolinam) a su zname jedinecnou zvlastnostou a to su ich peniaze nazyvane „Rai“ / na ostrove Yap je mnozstvo pozostatkov japonskych zbrani, lietadiel a perfektnych betonovych bunkrov, ktore uz pomaly ani nie je vidiet, sestdesiat rokov ich tropicka vegetacia obaluje a nikto sa z domacich o ne vela nestara / spominane peniaze su trosku velke a tazke pre normalnu penazenku, lebo cim väcsia hodnota, tym väcsi (najväcsi ma priemer 4 metre) do kruhu opracovany kamen, ktory reprezentoval bohatstvo vlastnika – asi tak ako u nas zlato / v strede „mince“ je otvor na prestrcenie dreva na transport / nadherny cerveny koral / vasnivy, bojovy tanec s bambusovymi palicami nam predviedli dievcata na ostrove Yap / cerstve hroby na ostrove Yap su vzdy pekne ozdobene pestrymi kvetmi / typicke kostoli v Mikronesii / pri ostrove Koror (Palauske ostrovy) lezia Rock Islands, nespocetne mnozstvo malych, miestami pospajanych, husto porastenych ostrovcekov trciacich z mora, je to uzasny pohlad ci uz z lietadla, alebo pri plavbe na clne okolo nich / snorchlovanie je tiez velmi zaujimave, len si treba davat velky pozor, lebo pod vodou su otvory prechadzajuce na druhu stranu skaly a prudy a tah vody je potom mimoriadne silny, clovek sa ani nenazda a je na druhej strane ostrova a kym ho s clnom ti druhi najdu, moze prejst dlha neprijemna doba, lebo vyliest nie je kde, skaly su pri hladine vsade podmyte / na niektorych miestach su aj male romanticke plaze s bielym, koralovym pieskom a krasne cistou vodou / kazdy ostrovcek ma nejaky iny zaujimavy tvar / velmi prijemny a romanticky hotel na ostrove Palau


AUSTRALIA
Australia je najmensi svetadiel medzi Tichym a Indickym oceanom, jediny kontinent, ktory je jeden stat. Pred vychodnym pobrezim Queenslandu sa nachadza uzasny, jedinecny Barrierreef, ktory buduju koralove polypy uz vyse 8.000 rokov, je ca. 2.000 km dlhy a nachadza sa v nom okolo 500 koralovych ostrovov / pohlad z helikoptery na Barrierreef a na potapacsku zakladnu, odkial sme mohli vyborne snorchlovat a obdivovat okrem ineho, az 250 kg tazke „vrazedne musle“ / ostrov Fitzroy v oblasti Barrierreefu / mestecko Cairns a cele vychodne pobrezie priblizne od Townswilu ma v ich lete velku, nebezpecnu pliagu a to su tzv. „osie meduzy“, ktorych dotyk je velmi bolestivy a moze byt az smrtelny. Z toho titulu je kupanie v mori zakazane a povolene len v specialne sietami na plavakoch ohradenych priestoroch a za pritomnosti vyskoleneho plavcika. Toto nebezpecie je len pri pobrezi, vo volnom mori, daleko od brehu vraj je vsetko v poriadku / pohlad z lietadla pred pristanim na ostrove Brampton / druhou najväcsou atrakciou Australie je 348 metrov vysoky, 3 km dlhy monolit Ayers Rock, alebo pre Aborigines Uluru – starocia spiritualnym centrom kmena Ananga / clenovia kmena Ananga prosia turistov, aby nevyliezali na Uluru, co je za urcitych okolnosti (vlhka skala) pomerne nebezpecne. Na upäti su pamätne tabule na okolo 30 mrtvych, ktori sa tu doteraz zrutili. My sme pochopitelnu prosbu kmena Ananga respektovali a podnikli sme 9 km vandrovku okolo Uluru, co bolo asi zaujimavejsie ako sa vyskrabat na jeho vrchol / 546 metrov vysoka Kata Tjuta, alebo „hora s mnohymi hlavami“ (je ich 36) ako ich nazyvaju Aborigines, alebo meno bielych je Mount Olga / nocna vandrovka v centralnej Australii s vychodom slnka pri Kings Canyon, az 200 metrov hlboke svisle steny, ktore hraju vsetkymi farbami od zltej po tmavocervenu / pohlad z lietadla na jazero Lake Eyre / ostrov Kangaroo lezi 113 km JV od mesta Adelaide, kde zije este vela druhov roznych zvierat v doslova neposkvrnenej divocine, kde napr. na jednej strane ostrova sa vyvaluju na piesocnatej plazi tulene a na druhej skalnatej casti ostrova bojuje druhi druh tulenov so silnymi vlnami a tazkymi zivotnymi podmienkami (tu ma tak napadlo, ze ako sa hovori „ten zije na slnecnej strane zivota“) / zaujimave utvary skal na Kangaroo ostrove


AZIA
Macao lezi na zapad od Hong Kongu, je portugalskym zamorskym uzemim a od roku 1999 patri pod Ludovu Cinu, atrakciou je Katedrala St. Paul, ktora v roku 1835 vyhorela a ostala len celna fasada / cinska pochutka „pekingska kacica“ / pamätnik v Cine / v indickom spolkovom state R ajasthan v meste Jaipur lezi „Palac vetrov“, je to vlastne len fasada, kde sledovali zeny, spoza mrezovanych okienok, rozne slavnosti / vonkajsie hradby jedinecneho palaca Amber z roku 1592, v drsnej horskej krajine nad Maota jazerom, asi 10 km od Jaipuru / maharadzov palac v Jaipur bol upraveny k jednemu z najlepsich hotelov Indie Taj Rambagh Palace / nadherny vnutorny palac Amber / palacove mesto Fatehpur Sikri (Vitazne mesto) z roku 1569 bolo obyvane len 5 rokov a odvtedy je ludoprazdne, ale velmi pekne udrzovane / v peknej horskej krajine / asi 45 km od mesta Jaipur lezi Samode palac, plny krasnych fresiek a starozitnosti, kde sme stravili niekolko dni v prepychovom apartmente na najvyssom poschodi (cela lava strana patrila nam) / mramorovy bazen v zahrade Samode palaca / nocne osvetlenie Samode palaca / mesto Sharjah v Arabskych Emiratoch – priklad starej a novej arabskej architektury / Ju Meriah mesita v Dubai sa zrkadli v modernej stavbe / hrad v pusti v Arabskych Emiratoch / Hatta Fort hotel a oaza v pusti pri velkom Hajar pohori / oaza v Sultanate Oman v Prednej Azii / nalada zapadajuceho slnka v Sharjah / plamenovy strom na ostrove Kypr / mesto Haifa je najdolezitejsim pristavom Izraela v Stredozemnom mori, pohlad na zahradu Svetoveho centra velmi tolerantneho Bahai nabozenstva, ktore uci jednotu vsetkych nabozenstiev, ze vlastne Mojzis, Jezis, Buddha a Mohammed v podstate hlasali tu istu vieru / Jeruzalem pri Olejovej hore 828 metrov vysokej, je hlavnym mestom Izraela, pohlad na Mur narekov (spodne kamene su z rokov 37 az 4 pred n. l.) a nad nim je Kostol nad hrobom Jezisa a Skalny dom z roku 691 n. l. / Betlehem je asi 11 km vzdialeny od Jeruzalema, oproti Kostolu narodenia (zalozeny v roku 325 n. l. Konstantinom) je mesita / ostrov Kypr patri geologicky uz k Azii, v strede ostrova v pohori Troodos pod horou Olympos 1951 m vysokou, lezi putnicke miesto Kykko s najbohatsim a najmocnejsim klastorom vo vyske 1140 m daleko od vsetkych obydli / klastor bol zalozeny v roku 1100 a jedna relikvia od archanjela Gabriela, vraj sposobila nespocetne mnozstvo zazrakov a vdacni veriaci bohate obdarovavali klastor, ktory ma okrem inych vzacnych pamiatok, aj nadherne zlatom sa lesknuce mozaiky v uzasne posobiacich arkadach


AFRIKA
Hornaty ostrov Madeira v Atlantickom oceane je skoro bez plazi / typicke domceky na Madeire / z Kanarskych ostrovov je na najväcsom ostrove Tenerifa obrovska vyhasnuta sopka Teide 3.718 metrov vysoka a obvod kratra je 80 km / zaujimave rastliny na Tenerife / Marrakesh nazyvane tiez „Cervene mesto“ lezi na hranici zapadnej Sahary pri pohori Atlas vo vyske 465 m, umelecky minaret Kasbah mesity / priklad filigranskej maurskej socharskej prace v Maroku / maly hrad v pusti a vynikajuci jazdci pri orientalnych oslavach na ich nadhernych konoch / ostrov Djerba pri Tunise v Stredozemnom mori / v Matmate v Tunise priklady podzemneho ubytovania na pusti Sahara / v Medenine v dedinke Ghorfas su zaujimave sklady potravin, ktore sluzili aj na obranne ucely / nekonecna kamenna pust na Sahare / miestne trhy rozvoniavaju roznymi exotickymi koreninami / jazda na taviach v piesocnatej pusti Sahary za zapadajucim slnkom / Egypt v povodi Nilu je oblast jednej z najstarsich civilizacii starovekeho Vychodu. Okolo roku 3.000 pred n. l. vznikla tzv. Stara risa a onedlho nato egyptska monumentalna architektura, jedna z prvych bola Dzoserova stupnovita pyramida v Sakkare dnes este 59 metrov vysoka / Udolie kralov so smerovkou ukazujucou k Tut-ench-amunovej hrobke / jeden z najposobivejsich monumentov Novej rise su zbytky Terasoviteho chramu Hatschepsut v zapadnych Thebach (1490 – 1468 pred n. l.) / 25 m vysoke robustne stlpy v chramoch v Luxore a Karnaku / obrovsky Hatschepsut obelisk 29.5 m v Karnaku (nedokonceny obelisk v asuanskych kamenolomoch je az 41.75 m velky a vazi 1.160 ton) / ako dvaja strazcovia stoja zvetrale 21 metrov vysoke sediace Memmon kolosy v Thebach pred vchodom do uz neexistujuceho „Mesta mrtvych“ / v Asuane sme navstivili s domorodou plachetnicou „felukka“ pekne ostrovy Kitchener a Elephantine / letecky pohlad na Abu Simbel, ktory UNESCO zachranilo pred stupajucimi vodami Naserovho jazera po ukonceni priehrady na Nile, obdivuhodnym vykonom v rokoch 1965 az 1968 rozrezali najprv Velky a potom Hathorov chram na ca. 120.000 dielov a potom ich znovu postavili 180 metrov dalej a 69 metrov vyssie / kolosalne 4 sochy Ramsesa II. pred Velkym chramom v Abu Simbel su 22 m vysoke / obrovsky pylon (druhy najvyssi v Egypte) Horusovho chramu v Edfu, ktory lezi na polovicnej ceste lodou po Nile medzi Asuanom a Luxorom a je najlepsie zachovalym chramom Egypta / chram je zasveteny Horusovi, ktoreho symbolizuje aj sokol, hlavny motiv chramovej vyzdoby / stlporadie v Chnum chrame s peknymi hieroglyfmi


JUHOVYCHODNA EUROPA
Hradby a basty v Dubrovniku / klastor Vlacherna na ostrove Korfu / chram Tholos v greckom Delfi / Korintsky kanal je 6.344 metrov dlhy, 21 m siroky, 8 m hlboky s vysokymi kolmymi stenami a prekopali ho v roku 1893 / Erechtheion na Akropolis v Athenach / Akropola Lindos na ostrove Rhodos / stlporadie gymnazia v Olympii, kde sa uskutocnili prve olympijske hry v roku 776 pred n.l. / Katedrala v Palerme na Sicilii najväcsom talianskom ostrove / najvyssia cinna europska sopka Etna 3.263 m lezi na vychode Sicilie / obrovska jaskyna 23 metrov vysoka, 5 az 11 m siroka a 65 m hlboka tzv. Dionysove ucho, lebo ten najtichsi zvuk jaskyna dokaze akusticky zosilnit / grecky tzv. Chram E v Selinunte na Sicilii / pohlady na strme a vysoke skalne pobrezie pri Bonifaciu na Korzike / kostol na ostrove Sardinia / Pompeje, staroveke mesto v strednej Italii, znicene v roku 79 n. l. vybuchom sopky Vesuv, tak ako aj blizke Herculaneum. Vykopavky, vedene od 18. storocia velmi dobre nas oboznamuju o povodnom vzhlade rimskych miest a o zivote v staroveku, na fotke je dom pozlateneho Erota / San Gimignano je mestecko s mnohymi vezami (najvyssia je 54 m), ktore postavili v 12. a 13. storoci ako osobne ochranne utocistia / najznamejsie namestiev Taliansku je il Campo v meste Siena / 55 metrov vysoka sikma veza v Pise / chram vo Florencii / nadherna podlahova mozaika v chrame / San Marino, trpaslici stat v severnej Italii, od roku 1263 nezavislou republikou a od 1862 pod ochranou Talianska / rozne palace v Benatkach / hodinova veza na namesti San Marco / St. Simone Piccolo v Benatkach, v pozadi zvonica San Marco / pobrezie na ostrove Elba / na streche gotickeho Domu v talianskom Milane (zo 14. storocia) / detail fasady Domu v Milane


JUZNA EUROPA
Kamenne monumenty na ostrove Malta su starsie ako egyptske pyramidy, nohy kolosalnej tlstej postavy v chrame Tarxie / dalsie priklady z Malty / strme pobrezie na Korzike / ostrov Ibiza s hlavnym mestom nazyvanym tiez Eivisa – opevnene stare mesto zo 16. storocia / Es Vedra ostrov zaujimaveho tvaru pri Ibizi / pekne plaze na Sardinii / svatba v kostole na Sardinii / vymena straze v Kniezactve Monaco / Marseille / rimsky aquadukt Segovia v Spanielsku, sluzi este aj dnes na zasobovanie vodou / corrida – oblubene bycie zapasy / pekne este nepreplnene plaze na Costa Azahar / rozsiahle namestie Plaza de Espana v Seville / obrovsky komplex budov v polkruhu / kazdy obraz, z keramikovych kachliciek, znazornuje jednu zo spanielskych provincii / nadherny park Parque de Maria Luisa / typicke stare ulicky v spanielskych mestach / Alhambra v Granade (maurska architektura z rokov 1248 – 1390) je jeden z najdolezitejsich maurskych palacov na svete / Lvie nadvorie v Alhambre / voda hrala v maurskej architekture velmi dolezitu ulohu /


STREDNA EUROPA
Letecky pohlad na Alpy / pohlady na svajciarske Alpy, lyziarske stredisko Parsenen pri Davose / Top of Europe – Jungfraujoch 3.475 m a nad nim je stit Jungfrau 4.158 m / putnicke miesto, kostol a klastor Madonna del Sasso vo svajciarskom Tesine / pohlad na Tödi 3.614 m a dalsie hory svajciarskych Alp / pohlad na rakusku vysokoalpsku cestu cez oblast Silvrety v Montafon / Vieden / Parlament v Budapesti / hlavne mesto Slovenska Bratislava bolo pocas tureckych vojen od roku 1526 az do roku 1784 hlavnym mestom Madarska, lebo Turkom sa Bratislavu nepodarilo obsadit a Dom Sv. Martina bol v tych casoch korunovacnym kostolom madarskych kralov / nadvorie Starej radnice zo stredoveku / Michalska veza / Stara radnica s Rolandovou sochou so 16. storocia / Hradcany v Prahe su najväcsim hradnym komplexom na svete / Staromestske namestie v Prahe s pomnikom Jana Husa a gotickym kostolom / renovovana ulicka na Malej strane v Prahe / hrad Karlstejn zalozeny Karlom IV. v roku 1348 a sluzilo ako cisarske sidlo a pokladnica korunovacnych klenotov


SEVEROZAPADNA EUROPA
Horske stredisko Chamonix (1.040 m) vo francuzskych Alpach pri Mont Blanc 4.810 m, v pozadi je Aig du Midi 3.842 m, na ktoreho vrchol vedie velmi odvazna a strma lanovka / velmi pekny goticky Dom vo francuzskom Strasbourgu / pohlady na obrovske vtaky vytvorene zo zivych kvetov na ostrove Mainau na Bodamskom jazere / jeden z najznamejsich zamkov v Nemecku rozpravkovy Neuschwanstein v Bayern pri meste Füssen, ktory nechal postavit Ludvig II. (1869 – 86) / Velky goticky dom v nemeckom Ulme, najvyssi goticky kostol na svete vyskou 161 metrov / vianocny Ulm / Dom v Koline z roku 1248 je najväcsou gotickou stavbou v Nemecku s impozantnou zapadnou castou s dvomi 152 metrov vysokymi vezami / na nas najviac zaposobili kostolne okna, ich mnozstvo, velkost a farebnost / Atomium bolo symbolom Svetovej vystavy v roku 1958 v Bruseli / goticka Katedrala St. Mary v anglickom Salisbury s vyskou 124 metrov / Katedrala v Yorku Severne Anglicko / goticke a novogoticke veze su typicke pre panoramu stareho mesta v skotskom Edinburgu / Glen Coe patri k dramatickej, divoko-romantickej a najposobivejsej krajine v Skotsku / Radnica v danskej Kodani / slavny lyziarsky mostik Holmenkollen nedaleko Oslo, hlavneho mesta Norska / typicka lod Vikingov pri pobrezi Norska / moderna architektura v norskom Oslo / typicka skandinavska drevena architektura / Stockholm / podzemny kostol na namesti Temppeliaukio v centre hlavneho mesta Helsinky – myslienkou bolo zachovat charakter tohoto namestia a nevyhnutne konstrukcie co najviac prisposobit forme skalneho masivu / interier podzemneho kostola / Dom v Helsinkach


Mili citatelia tentokrat sa lucime s Vami posledny krat a preto nasim pozdravom a prianim dobreho zdravia a vsetkeho najlepsieho do buducnosti. Myslite vzdy pozitivne a optimisticky, lebo je lepsie mat pohar poloplny ako poloprazdny a preto

AHOJ A DOBRY VIETOR DO PLACHIET!



POZNÁMKA: Túto knihu SPOMIENKY NA NAŠE POTULKY SVETOM a pokračovanie, MESTÁ SVETA možno číst celú z E=NIGMY, zde: http://hurontaria.baf.cz/enigma/ Zazipované verzie kníh sa pripravujú (budou oznámeny v E=NIGMĚ).

VYTISKNI TUTO STRÁNKU