bullet next back Autor : Alice Višný georgvisny@tiscali.ch <852>
Název : MESTÁ SVETA (11- Rím)




RÍM (ŘÍM): Rim, hlavne mesto Talianska, lezi na Apeninskom poloostrove pri rieke Tiber a ma priblizne do troch milionov obyvatelov. Je najväcsim mestom krajiny a dolezitou dopravnou krizovatkou s roznym priemyslom ako chemicky, strojarensky, sklarsky, tabakovy, klenotnicky, nabozenske potreby atd. Od roku 1871 bol Rim hlavnym mestom Zjednoteneho talianskeho kralovstva a od roku 1947 je hlavnym mestom Talianskej republiky. Rim ponuka nekonecne mnozstvo uzasnych pozoruhodnosti z antiky, z pociatkov krestanstva, ako aj z dnesnej doby, take mnozstvo kostolov, palacov a muzei, nehovoriac o modernom Rime, ze spomenut vsetko je skoro nemozne.

Podla legendy zalozili Rim v roku 753 pred n. l. Romulus a Remus na obidvoch stranach rieky Tiber, pri idealnom prechode z jednej strany na druhu. Staroveky Rim sa rozkladal na siedmych pahorkoch a to Kapitol, Phlatin, Aventin, Quirinal, Viminal, Esquillin, Caelius a neskorsie pripojili este pahorok Janiculum a Mons Vaticanus (dnesny Vatikan). Vyhodna poloha pahorku Kapitol bola prirodzena pevnost Rima a vyborne ovladala rieku Tiber ako aj Forum Romanum.

Stredom mesta bolo Forum Romanum - namestie a trhovisko a neskorsie sa stalo politickym a nabozenskym centrom z mnozstvom nadhernych stavieb ako chramov, baziliky, zhromazdovacie haly a pamätniky. Najznamejsie pamiatky su tu napr. na konci Via dei Fori Imperiali stoji Koloseum (povodne amfiteater Flavio), ktore bolo postavene v rokoch 72 az 80 n. l. a malo obvod 530 metrov, vysku 57 metrov a na tu dobu bolo vybavene neuveritelnou technikou. V hladisku bolo miesto pre 50.000 divakov, pre ktorych zabavu bojovali gladiatori na zivot a na smrt a za prvych 100 dni od otvorenia padlo tu za obet 200 ludi a 2.000 zvierat.

Dalej lezi Pantheon, postaveny v rokoch 120 az 125 n. l. za cisara Hadriana, ktory je najlepsie zachovanou stavbou antickeho Rima. Alebo Trajanov stlp, Konstantinov obluk, zbytky najznamejsieho Cirkus maximus pre 250.000 divakov, ktory bol 600 metrov dlhy a 200 m siroky. Dalej zrucaniny divadiel, kupelov, chramov, alebo hrobiek, aquaduktov, mestskych murov a bran. Neslobodno zabudnut na katakomby, na cestu Via Appia Antica postavenu v roku 312 pred n. l. ktora viedla az do Brindisi a na nadhernu, prepychovu Hadrianovu Villu so zahradami, vodnymi nadrzami a sochami v Tivoli. Predmestie Ostia, objavene az v 19. storoci pod niekolko metrovymi vrstvami piesku, bolo vdaka rieke Tiber morskym pristavom Rima.

Z novsej doby je to Piazza di Spagna - velmi oblubene miesto, kde sa stretava mladez z celeho sveta, konaju sa tu modne prehliadky a urcite zavita sem aj kazdy prominentny navstevnik Rima. Odtial vedu so 137 stupnami velkolepe barokove Spanielske schody (1723 - 1726) ku kostolu Trinita dei Monti (1495 - 1585) s peknymi freskami a malbami. Nedaleko sa nachadza 20 metrov siroka monumentalna, barokova Fontana di Trevi, ktoru postavil v polovicke 18. storocia Niccolo Salvi podla navrhu Berniniho. Je to jedna z najkrajsich fontan na svete znazornujuca mythologicky tvar "Oceana" na jednom voze, ktory tahaju dva morske kone pod vedenim Tritona. Na Piazza Colonna sa nachadza z roku 176 n. l. obelisk (29 m) Marca Aurela, ktoreho reliefy znazornuju jeho vitazstva nad Germanmi. Odtialto sa pride cez Corso del Rinascimento na Piazza Navona, ktore postavili v 17. storoci namiesto antickeho stadionu cisara Domitiana a je vraj najkrajsim namestim Rima s malebnymi domami a nadhernou fontanou od Berniniho.

Dalej pokracujeme cez Andelsky most nad Tiberom na Andelsky hrad postaveny v rokoch 135 az 139 za cisara Hadriana ako mauzoleum pre seba a jeho potomkov. Neskorsie sluzil aj ako opevnene obydlie, alebo väznica pre prominentne osobnosti a dnes je tam historicke muzeum odkial je pekny pohlad na Vatikan.

Stato della Citta del Vaticano (papezsky stat v Rime) je sidlom papeza od roku 1378 a v dnesnej podobe existuje od roku 1870. V roku 1929 bol uznany lateranskymi zmluvami za nezavisly stat a je strediskom rimsko - katolickej cirkve. Lezi na malom uzemi s rozlohou len 0.44 km2, ma okolo 1.000 obyvatelov a je najmensim statom na svete. Ovalne namestie Piazza di San Pietro, ktore ma rozmery 240 x 340 metrov a na ktoreho konci stoji chram sv. Petra, je ohranicene kolonadou s 284 dorskymi stlpmi, 88 piliermi a 140 sochami svätych. V strede namestia stoji 25.5 metra vysoky egyptsky obelisk a dve fontany a pri roznych prilezitostiach sa tu casto zide vyse 100.000 veriacich.

Chram sv. Petra zacali stavat v roku 1506 (na mieste stareho kostola z roku 349 n. l.) podla planov Bramanteho a spolupracovali tu dalsie velke mena ako Raffael, Sangallo a Michelangelo. Dom je 211 metrov dlhy a po najvyssi bod kupole je 132.5 metra vysoky. Na navstevnika velmi zaposobi svojim bohatstvom mramoru a mnozstvom umeleckych diel ako napr. svetoznama "Pieta" od Michelangela, alebo bronzovy baldachyn nad papezovym oltarom od Berniniho. Nad hlavnym vchodom je mozaika "La Navicella" podla navrhu od Giotta a napravo od nej je zamurovana Porta Santa (Sväta brana), ktora je otvorena len vo Svätych rokoch. Pod chramom sa nachadzaju Vatikanske jaskyne, kde su hroby mnohych papezov a pod oltarom domu nad ktorym je nadherna kupola, je hrob vraj apostola Petrusa.

Zaujimavy je Vatikansky palac (sidlo papeza), zahrady a hlavne Vatikanske muzeum. Umelecke zbierky patria medzi najvzacnejsie na celom svete a vlastnia najväcsiu zbierku antickeho umenia, ako napr. Apolon Belvedersky. V pinakotheke su diela od Giotta, Fra Angelico, Raffaela, Leonardo da Vinciho, Tiziana a mnohych inych znamych umelcov. Najvzacnejsia je Sixtinska kaplnka s restaurovanymi stropnymi malbami "Posledneho sudu" od Michelangela.

Moderne stvrte lezia hlavne na pravej strane rieky Tiber a v roku 1960 sa tu konali letne Olympijske hry. Pre nas Stredoeuropanov, zvyknutych na nasu cestnu premavku, mame malo sanci sa rychle zorientovat v ich sposobe premavky. Autobusy jazdia ako sa im chce, auta stoja v uliciach zaparkovane az v doch radach vedla seba a dokonca na chvilu niekto odstavi auto vedla tych dvoch rad a chaos je nevyhnutny. Aj inac to vyzera, ze nejaky poriadok tu neexistuje, ale napriek tomu vsetko sa vyriesi ich juznou, lezernou mentalitou a asi vsetci su nakoniec spokojni. Skoro vsetky obhliadky sa daju zvladnut (dobrym planovanim) od jednej pozoruhodnosti k dalsej bez problemov pesi a tak si mozete usetrit nervy v ich nezvyklej premavke a plne vychutnavat tu nadheru na kazdom kroku.

Villa Borghese sa vola najkrajsi a najväcsi park Rima (rozloha 6 km2) zo 17. storocia, kde je okrem ineho aj zologicka zahrada, galeria, muzea, konickari a dalsie moznosti zabavy a odpocinku. Via Vittorio Veneto jedna z prepychovych ulic Rima, ktora sa stala velmi znamou v roku 1959 vdaka Felliniho filmu "Sladky zivot", tak ako aj fontana di Trevi znamou scenou Anity Ekberg a Marcella Mastroianniho. Stazione Termini - hlavne nadrazie Rima je jedno z najväcsich a najmodernejsich v Europe a tak by sa dalo pokracovat o dalsich zaujimavych miestach tohoto uzasneho mesta o ktorom sa uz davno hovori "vecne mesto Rim".



Socha archandela Michala / Andelsky most a hrad / pohlad z Janiculum pahorku (84 m) na panoramu mesta / 29 metrov vysoky vitazny obelisk Marka Aurela / Forum Romanum / na konci Via dei Fori Imperiali stoji Koloseum / 35 metrov vysoka Cestiusova pyramida z roku 12 pred n. l. a v pozadi su mestske muri s Porta Ostiense / vnutorny pohlad na hladisko a javisko Kolosea / pohlad na Koloseum



Spanielske schody s kostolom Trinita dei Monti / pamätnik Viktor Emanuel II na Piazza Venezia / pristup na Kapitol so sochami Dioskurov / bazilika San Paolo / fontana di Trevi / Piazza Navona a fontana od Berniniho / priklady menej znamych kostolov


Pohlad na chram sv. Petra zo zahrady Vatikanskeho palaca / pohlad interieru chramu sv. Petra / chram sv. Petra s egyptskym obeliskom / Svajciarska garda - osobna straz papeza / kupola chramu sv. Petra od Michelangela ma priemer 42 metrov / lava cast kolonady / pohlad z Andelskeho hradu na Vatikan / namestie a chram sv. Petra